W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rośnie popyt na „europejskie okna”

Wielu projektantów indywidualnych, a także firm w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wciąż nie w pełni uwzględnia ryzyko szkód spowodowanych kondensacją pary wodnej. Zgodnie z normą IECC budynki muszą mieć określony poziom szczelności. 

Amerykański Departament Energii wskazuje, że należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie odpowiedniej ramki dystansowej wysokiej jakości.


Dwa nowe badania przeprowadzone przez instytut EMU Systems z Kolorado na zlecenie Swisspacer są dla europejskich producentów ważnym źródłem informacji. Wymieniono w nich różnice między odpowiadającymi sobie normami amerykańskimi i europejskimi m.in:

Zastosowanie lepszej ramki dystansowej pozwala osiągnąć lepszą wartość dla całego okna. Możliwe jest poprawienie wartości współczynnika Uw okien nawet o 22%!
Dzięki ramce dystansowej ryzyko kondensacji wyraźnie maleje: temperatury na krawędzi szyby były średnio we wszystkich systemach o 7,2°C wyższe niż w przypadku aluminiowych ramek dystansowych. Najlepsza kombinacja ramki i profilu pozwala poprawić omawianą wartość nawet o 11°C!

W badaniach przedstawiono również kryteria klasyfikacji dla stosowanego w USA i Kanadzie oznaczenia Energy Star. Nawet w przypadku wysokiej jakości systemów profili, jest on możliwy do osiągnięcia tylko w połączeniu z najwyższej klasy ramkami dystansowymi, takimi jak SWISSSPACER Ultimate.

Raporty „The Impact of Glass Spacers on Energy Performance and Risk of Condensation in American/Canadian Windows” są już dostępne na stronie internetowej en.swisspacer.com/studies.

Przewiń do góry