Strona główna / Baza wiedzy / Program czyste powietrze – kompleksowy poradnik dotyczący wymiany okien z dofinansowaniem

Program Czyste Powietrze – kompleksowy poradnik dotyczący wymiany okien z dofinansowaniem

Program Czyste Powietrze to wciąż temat, który budzi zainteresowanie wśród Polek i Polaków. Ze względu na wciąż rosnące ceny energii, szukamy sposobów na obniżenie kosztów mieszkania, jak i samej termomodernizacji. Zwłaszcza po 2023 roku popularność tego projektu znacząco wzrosła, ze względu na nowe warunki, na jakie mogą liczyć wnioskodawcy. Dowiedz się, jak dzięki programowi Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie na wymianę okien i nie tylko. Czy faktycznie nowe rozwiązania przekładają się na niższe rachunki i lepszą jakość powietrza? Czy musimy przedrzeć się przez tony papierkowej roboty, po której i tak nie mamy gwarancji, że otrzymamy cokolwiek? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i sprawdź, jak zainwestować w komfort swojego domu

Spis treści

Czym jest program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa mająca na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w przeprowadzeniu termomodernizacji. Celem programu jest redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które są wynikiem używania przestarzałych systemów ogrzewania oraz słabej izolacji budynków. Dzięki temu, właściciele mogą uzyskać dofinansowanie na szereg działań modernizacyjnych, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej ich domów.

Jednym z kluczowych elementów programu jest możliwość uzyskania dotacji na wymianę starych, nieefektywnych energetycznie okien na nowe. Ma się to przyczynić do znaczących oszczędności w rachunkach za ogrzewanie, ale także do zwiększenia komfortu mieszkańców i podniesienia wartość nieruchomości.

W 2023 roku program Czyste Powietrze przeszedł istotne zmiany, mające na celu jeszcze większe wsparcie dla właścicieli domów w całej Polsce. Najważniejszą zmianą jest zwiększenie dostępnych środków dofinansowania oraz podniesienie progów dochodowych, co pozwala na większą dostępność programu dla szerszej grupy beneficjentów. Wcześniej dostępna bazowa kwota dofinansowania wynosiła 47 tys. zł, natomiast od 2023 roku podstawowe dofinansowanie wzrosło do 99 tys. zł.

Dodatkowo, program zaczął oferować możliwość uzyskania finansowania bankowego z dopłatami do częściowej spłaty kredytu. Na pewno ucieszy to tych, którzy planują większe inwestycje termomodernizacyjne. Wprowadzono również obowiązek przeprowadzania audytów energetycznych, co pozwala na lepsze zaplanowanie działań modernizacyjnych i skuteczniejsze ich wdrożenie.

program czyste powietrze

Dlaczego warto skorzystać z programu Czyste Powietrze przy wymianie okien?

Skorzystanie z programu Czyste Powietrze przynosi szereg konkretnych korzyści zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Do najważniejsze z nich, o których nie wolno zapomnieć w trakcie dyskusji nad termomodernizacją domu, należą:

 • Zwiększenie efektywności energetycznej – nowe, energooszczędne okna zapewniają lepszą izolację termiczną. Znacząco to zmniejsza straty ciepła, ograniczając potrzebę nadmiernego ogrzewania pomieszczeń.
 • Obniżenie kosztów eksploatacyjnych – lepsza izolacja termiczna przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie zimą i mniejsze wydatki na chłodzenie latem, prowadząc do oszczędności w budżecie domowym.
 • Poprawa komfortu termicznego w domu – nowoczesne okna zapewniają stabilniejszą temperaturę wewnątrz, eliminując przeciągi i „zimne strefy”.
 • Redukcja emisji CO2 – wymiana starych okien na nowsze modele pomaga zmniejszyć zużycie energii, co bezpośrednio wpływa na obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
 • Zwiększenie wartości nieruchomości – modernizacja okien jest jedną z inwestycji, które mogą podnieść wartość rynkową domu. Naturalnie będzie to szczególnie korzystne w perspektywie przyszłej sprzedaży nieruchomości.

Czyste Powietrze - jak wysokie dofinansowanie można otrzymać?

Program Czyste Powietrze przeszedł znaczące zmiany w 2023 roku, oferując jeszcze atrakcyjniejsze warunki dofinansowania. W obecnej wersji programu, możliwe jest uzyskanie znacznie wyższych kwot dofinansowania niż wcześniej, przed 2023. Czyni go to jeszcze bardziej atrakcyjnym dla szerokiego grona beneficjentów. 

 • Bazowa kwota dofinansowania – w ramach podstawowej oferty programu, beneficjenci mogą teraz ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 99 tys. zł, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich 47 tys. zł.
 • Dofinansowanie w wariancie podwyższonym – w tym przypadku kwota maksymalna dofinansowania została zwiększona do 135 tys. zł, co jest o ponad 55 tys. zł więcej niż przed zmianami programu w styczniu 2023 roku.
 • Wzrost progów dochodowych – progi dochodowe, które kwalifikują do uzyskania dofinansowania, również zostały podniesione. W gospodarstwach wieloosobowych próg dochodowy wzrósł z 1564 zł do 1894 zł na osobę, a w gospodarstwach jednoosobowych z 2189 zł do 2651 zł.
czyste powietrze wymiana okna

Program umożliwia też ubieganie się o 50% wartości dofinansowania w formie prefinansowania, co oznacza, że beneficjenci mogą otrzymać pierwszą część środków już przed rozpoczęciem inwestycji. Pozostała część środków jest wypłacana po zakończeniu remontu, co znacznie ułatwia zarządzanie finansami związanymi z modernizacją.

Dodatkowo, od początku 2023 roku, osoby posiadające domy mogą składać wnioski o finansowanie na kompleksowe prace termomodernizacyjne. Dotyczy to również wymiany starych okien i drzwi. Aby uzyskać całkowity zwrot inwestycji netto, niezbędne jest, aby wynikające z tych działań obniżenie zapotrzebowania na ciepło osiągnęło co najmniej 40%. Prawo do ubiegania się o to dofinansowanie mają wyłącznie osoby, które są zarejestrowane jako właściciele nieruchomości w księdze wieczystej, co oznacza, że pomoc ta nie dotyczy lokatorów czy wynajmujących.

Warunki dofinansowania do nowych okien

Aby zakwalifikować się do otrzymania dofinansowania na wymianę okien w ramach programu Czyste Powietrze, istnieje kilka kluczowych wymagań technicznych, które muszą być spełnione. Dofinansowanie jest przyznawane dla okien, których współczynnik przenikania ciepła (Uw) nie przekracza 0,9 W/(m²·K)

Dodatkowo, dla drzwi wejściowych wymagany jest współczynnik przenikania ciepła nie przekraczający 1,3 W/(m²·K). Jest to miara określająca ilość ciepła uciekającego przez okno na metr kwadratowy przy różnicy temperatury jednego stopnia między wnętrzem a zewnętrzem. Im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna okna.

Każde okno kwalifikujące się do programu musi posiadać deklarację producenta potwierdzającą spełnienie tych i innych kryteriów energooszczędności. Bez tego nie ma możliwości zaliczenia okna do programu. 

allwindows producent okien

„Choć, każdy profil ma swój własny współczynnik przenikania ciepła może on się różnić w zależności od wielkości okna. Ważne jest, żeby przed zakupem skonsultować się ze specjalistą i upewnić się, że w takiej konfiguracji produkt będzie spełniał wszystkie normy.”

Specjalista ds. Produktu

Od 2023 roku, uzyskanie dofinansowania zależy również od przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Audyt ten ma na celu ocenę efektywności energetycznej budynku i identyfikację potencjalnych obszarów do poprawy. Na podstawie wyników tego audytu przyznawane jest dofinansowanie, zapewniające, że inwestycje są skuteczne i przynoszą oczekiwane korzyści energetyczne.

Jakie okna w ramach programu Czyste Powietrze? Przegląd dostępnych rozwiązań

Wszystkie profile okienne dostępne w naszej ofercie spełniają normy potrzebne do uzyskania dofinansowania z Czystego Powietrza. Inwestycja w energooszczędne okna i drzwi gwarantuje znaczące oszczędności dla domowego budżetu. Na przykład, nasze okna Kömmerling 88 MD z współczynnikiem Uw równym 0,72 W/m²*K, dzięki zastosowaniu zaawansowanej ramki SSP Ultimate, minimalizują straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Natomiast nasze okna Veka 82 MD charakteryzują się współczynnikiem Uw na poziomie 0,85 W/m²*K, oferując równie efektywną ochronę termiczną i akustyczną. Podobnie jak model Kömmerling, Veka 82 MD wyróżnia się doskonałą wodoszczelnością oraz gwarancją trwałości – 2 lata na okucia i 5 lat na profil, co zapewnia długotrwałą satysfakcję i komfort użytkowania.

W jaki sposób można skorzystać z dofinansowania? Jaką formę wymiany okien można wybrać?

Program Czyste Powietrze 2024 umożliwia beneficjentom skorzystanie z różnych opcji dofinansowania związanych z modernizacją termiczną budynków. Kluczowym elementem tego programu jest możliwość uzyskania wsparcia na wymianę starych okien na nowe, bardziej efektywne energetycznie modele, co przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej całego domu. Opcje dofinansowania dostępne w programie prezentują się następująco:

Wymiana źródeł ciepła z dodatkowymi działaniami

W tej opcji beneficjenci mogą zdemontować przestarzałe i nieefektywne źródło ciepła, takie jak kotły na paliwo stałe, i zainstalować nowocześniejsze systemy, np. pompę ciepła. Dodatkowo, istnieje możliwość wymiany okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych na nowe, które lepiej izolują ciepło.

Modernizacja systemu grzewczego z możliwością dodatkowych prac​

W tej opcji, oprócz zmiany źródła ciepła na nowe technologie inne niż pomp ciepła gruntowych lub powietrze-woda, takie jak kotłownie gazowe, beneficjenci mogą również zdecydować się na wymianę okien na modele energooszczędne. To rozwiązanie pozwala na bardziej kompleksowe podejście do termomodernizacji.

Prace zwiększające efektywność energetyczną bez zmiany źródła ciepła

Ta opcja skupia się na działaniach mających na celu podniesienie efektywności energetycznej budynku bez konieczności wymiany istniejącego źródła ciepła. W ramach tej opcji można wymienić okna, drzwi lub bramy garażowe na nowe, które zapewniają lepszą izolację i pomagają w zwiększeniu efektywności energetycznej domu.

wymiana okna czyste powietrze

Jak skutecznie złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę okien z programu Czyste Powietrze?

Aby zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania na wymianę okien w ramach Programu Czyste Powietrze, ważne jest dokładne przygotowanie i złożenie wniosku. Poniżej przedstawiamy dwa główne sposoby, w jaki możesz to zrobić:

Składanie wniosku przez internet

 1. Załóż Profil Zaufany: Pierwszym krokiem jest posiadanie lub założenie Profilu Zaufanego, który umożliwia potwierdzenie tożsamości online i jest niezbędny do elektronicznego podpisania wniosku. Profil Zaufany można założyć na stronie gov.pl.
 2. Złożenie wniosku online:
  1. Przejdź na stronę gov.pl i wybierz zakładkę „Nieruchomości i środowisko”.
  2. Następnie wybierz opcję „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”.
  3. Zaloguj się przy użyciu Profilu Zaufanego.
  4. Uzupełnij wniosek o dofinansowanie, dołączając wszystkie wymagane dokumenty i załączniki, takie jak faktury za zakup i montaż okien, świadectwo energetyczne budynku, czy dokumenty potwierdzające własność nieruchomości.
  5. Elektronicznie podpisz wniosek i potwierdź jego wysłanie.

Składanie wniosku w formie papierowej

 1. Wypełnienie wniosku:
 2. Odwiedź serwis Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), gdzie możesz wypełnić wniosek online.
 3. Po wypełnieniu wniosku wydrukuj go, a następnie dokładnie sprawdź wszystkie informacje i podpisz.
 4. Złożenie wniosku w odpowiedniej jednostce w formie papierowej odbywa się w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). To właśnie tutaj składasz wszystkie dokumenty wymagane do rozpatrzenia Twojego wniosku.
Mapa WFOŚiGW - sprawdź, gdzie możesz złożyć wniosek. Źródło: https://wfos.gdansk.pl/unikatowy-system-finansowania-ochrony-srodowiska/

Wskazówki dodatkowe

 • Upewnij się, że wszystkie dokumenty są kompletnie i poprawnie wypełnione. Niekompletne wnioski mogą być odrzucane lub ich rozpatrzenie może się opóźnić.
 • Śledź terminy naboru wniosków, gdyż są one często ograniczone i zależne od dostępności funduszy.
 • Rozważ konsultację z doradcą energetycznym, który pomoże ocenić, które prace i materiały najlepiej spełnią wymogi programu, maksymalizując szansę na uzyskanie dofinansowania.
 • Przygotowanie i złożenie wniosku zgodnie z tymi wytycznymi znacząco zwiększy Twoje szanse na uzyskanie wsparcia finansowego na wymianę okien w ramach programu Czyste Powietrze.

Czy można uzyskać 100% dofinansowania na okna?

Aby ubiegać się o 100% dofinansowania na wymianę okien w ramach programu Czyste Powietrze, co de facto oznacza wymianę okien bez ponoszenia kosztów, konieczne jest spełnienie dwóch głównych kryteriów. Po pierwsze, kandydat musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, który został zbudowany co najmniej 10 lat temu. Po drugie, istotny jest próg dochodowy – dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać 1090 zł miesięcznie. Wymagane zaświadczenie o dochodach można uzyskać w odpowiednim urzędzie gminy. Warto również pamiętać, że program ten oferuje dofinansowanie nie tylko na wymianę okien, ale również na wymianę drzwi czy bramy garażowej, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób spełniających te kryteria.

Program Czyste Powietrze - fakty i mity

FAKT: Spełniając odpowiednie warunki jesteśmy w stanie sfinansować termomodernizację nawet w 100%! Przypominamy, że można ubiegać się o dofinansowanie nawet do 99 tys. zł. , a w wariancie podwyższonym aż do 135 tys. zł. Warto pamiętać, że koszt wymiany pieca to tylko kilka tysięcy złoty, a cena całej nowej instalacji mieści się w 30 tysiącach. Do tego, możliwe jest uzyskanie pełnego zwrotu za wymianę okien i drzwi!FAKT

FAKT: Odpowiedni WFOŚiGW musi rozpatrzeć wniosek do 10 dni roboczych od momentu jego wpłynięcia do odpowiedniego funduszu.

FAKT: Choć sama wymiana starego pieca już wiąże się ze znacznymi oszczędnościami, to nie jest wystarczająca. W celu osiągnięcia pełnej optymalności termomodernizacyjnej w przypadku starszego budownictwa należy też zdecydować się na wymianę okien.