Zaparowane szyby w domu

Zaparowane szyby czyli tzw. zjawisko kondensacji jest dość powszechne w okresie jesienno-zimowym i ma swoje przyczyny. Warto dowiedzieć się, jak temu zapobiec, aby uniknąć niebezpiecznych skutków, takich jak pleśń i uszkodzenia budynku.

Dlaczego pojawia się para na szybach w chłodniejszych miesiącach?

Kondensacja na oknach to efekt różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem oraz wysokiej wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Kiedy na zewnątrz jest zimno, a w środku ciepło, wilgotność powietrza w mieszkaniu kondensuje się na szybach.

Dlaczego to jest problem?

Nadmierna wilgoć może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenia izolacji, plamy na ścianach, gnicie konstrukcji oraz pleśń, która z kolei może wywołać różne schorzenia zdrowotne.

Jak uniknąć kondensacji na oknach?

Jeśli zauważysz, że Twoje okna parują od wewnątrz, istnieją skuteczne sposoby na zapobieganie temu zjawisku:

    • Zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczenia.
    • Zastosowanie odpowiednich nawiewników o zwiększonej wilgotności w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka.
    • Właściwe zaplanowanie systemu cyrkulacji powietrza nie związanych bezpośrednio ze stolarką okienną w nowych budynkach.
    • Zaleca się w nowych budynkach projektowanie rekuperacji, która pozwala na ciągłą wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Jeśli Twoje okna parują, pomimo podejmowanych działań, może to oznaczać, że są nieszczelne i wymagają wymiany,    co nie tylko pomoże rozwiązać problem kondensacji, ale także przyczyni się do oszczędności energii w Twoim domu,       a zaoszczędzone tym samym środki można przeznaczyć na inne cele.

Przewiń do góry