Strona główna / Baza wiedzy / Okna po powodzi – jak sprawdzić kondycję okien?

Okna po powodzi – jak sprawdzić kondycję okien? Czy trzeba je wymieniać?

Niedawna powódź w naszych rejonach dotknęła wiele domów, a jej skutki mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas. Woda, która wdarła się do wnętrza budynków, mogła zaszkodzić nie tylko ścianom i podłogom, ale także oknom. Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane – PVC, aluminium czy drewno – warto dokładnie je sprawdzić, aby upewnić się, że nie doszło do uszkodzeń, które mogłyby pogłębiać się z czasem. Samodzielna inspekcja jest szybka i pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych problemów i zapobiegnie kosztownym naprawom w przyszłości. Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić okna i jakie działania można podjąć w tym temacie!

Spis treści

Dlaczego kontrola okien po powodzi jest ważna?

Woda może osłabić strukturalną integralność okien, prowadząc do ich deformacji czy uszkodzeń mechanicznych. Okna po powodzi w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą są narażone na korozję metalowych elementów, pęcznienie materiałów czy zniszczenie uszczelekTym samym, uszkodzone okna mogą stawiać opór przy próbie otwarcia lub zamknięcia. Deformacje ram czy zawiasów będą powodować nieszczelności, co negatywnie wpłynie na izolacyjność okien

Ignorowanie tego typu problemów z oknami, w dłuższej perspektywie, może prowadzić do pogłębiania się uszkodzeń, wzrostu kosztów napraw oraz obniżenia wartości nieruchomości. Dodatkowo, nieszczelne okna sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów,  które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Trzeba się zatem, przygotować na taką ewentualność, by móc samodzielnie dokonać oględzin okien. Całe szczęście jest to o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać…

okna po powodzi

Jak samodzielnie sprawdzić okna PVC i aluminiowe?

Stan techniczny - na co zwrócić uwagę po powodzi?

Po ustąpieniu wody należy dokładnie sprawdzić okna po powodzi pod kątem mechanicznych uszkodzeń, odkształceń i rys. Biorąc jednak pod uwagę jedną z największych zalet okien PVC i aluminiowych, czyli ich trwałość, raczej nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli nurt w danym miejscu nie był dość silny, żeby przenosić ciężkie przedmioty z dużą prędkością, ryzyko obrażeń konstrukcji okiennej jest małe.

Podczas oględzin zwróć uwagę na stan uszczelek, zawiasów, ram (czy nie ma obrażeń zewnętrznych) oraz mechanizmów otwierania. Jeżeli nie są one naruszone, a mechanizmy działają prawidłowo to wszystko jest w porządku. W większości przypadków wystarczy tylko zdezynfekować i umyć okna.

Czyszczenie i odkażanie

Do mycia stolarki okiennej z PVC i aluminium użyj ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Do dezynfekcji można zastosować środki na bazie alkoholu lub specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach budowlanych. Pamiętaj, że kontrola okien po powodzi obejmuje także usunięcie osadów i zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Czyste okno to gwarancja pełnego i kompleksowego przeglądu . Po oczyszczeniu na pewno będziesz w stanie zlokalizować np. uszkodzenia uszczelek, które mogłyby być ukryte pod warstwą zabrudzeń.

mokra szyba

Co z oknami drewnianymi po powodzi?

O ile PVC i aluminium są odporne na działanie wody, tak problemy mogą się pojawić przy stolarce drewnianej. Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że pochłania wilgoć. Dłuższy kontakt z wodą powoduje pęcznienie i wypaczanie się okien. Woda wnika w odkryte połączenia ramy przez szczeliny kapilarne i jest wchłaniana przez powierzchnie czołowe w obszarze połączenia na pióro i wpust, co dodatkowo przyspiesza proces uszkodzeń. Okna po powodzi wykonane z drewna mogą stracić swoje właściwości izolacyjne i estetyczne.

Kiedy wymiana jest konieczna?

Jeśli drewno jest mocno uszkodzone, spuchnięte lub zaczyna gnić, niestety konieczna będzie wymiana okien. Zaniechanie tego kroku może prowadzić do dalszych problemów, takich jak trudności z otwieraniem czy zamykaniem oraz zwiększone straty ciepła. Znaczącą wadą będzie też utrata wartości wizualnej takich okien.

Nieszczelne okna mogą też powodować problemy z wilgocią, które w dłuższej perspektywie mogą też nieść ze sobą konsekwencje dla naszego zdrowia. Dowiedz się więcej o tym jak walczyć z tym zjawiskiem z naszego artykułu o „Zaparowanych szybach

Proces suszenia okien drewnianych

Nie zawsze uszkodzenia drewnianych okien po powodzi są na tyle poważne, by konieczna była ich natychmiastowa wymiana. Odpowiednio zaimpregnowaną stolarkę można czasem uratować, jednak proces suszenia musi być przeprowadzony starannie. Jeśli drewniane okna są wykonane z drewna litego, istnieje szansa, że powłoka lakiernicza spowolniła penetrację wody, dzięki czemu drewno nie nasiąknęło całkowicie. W takim przypadku zaleca się, w miarę możliwości, zdjęcie okien z zawiasów, dokładne oczyszczenie ich z osadów i dezynfekcję. Następnie okna należy suszyć poziomo w suchym i przewiewnym miejscu, przekładając je drewnianymi podkładkami. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby spowodować zbyt szybkie wysychanie i prowadzić do deformacji.

Jak zapobiegać uszkodzeniu okna drewnianego w trakcie powodzi?

Aby uchronić okna drewniane przed uszkodzeniami spowodowanymi przez powódź, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie połączeń ościeżnic. To właśnie te miejsca, według badań instytutu Fraunhofer WKI i ift Rosenheim, są najbardziej podatne na gnicie. Warto zadbać o ich ochronę już na etapie produkcji, a także podczas regularnej konserwacji. Niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających, które przedłużą trwałość drewnianej konstrukcji.

W trakcie użytkowania drewnianych okien istotne jest dbanie o ich powłokę ochronną. Szybkie naprawianie drobnych uszkodzeń lakieru, takich jak odpryski, może skutecznie zapobiec przenikaniu wilgoci do struktury drewna. Regularna konserwacja, np. przy okazji corocznego mycia okien, znacząco wydłuża ich żywotność. Dzięki takiej pielęgnacji okna mogą zachować swoje właściwości przez wiele lat, podobnie jak w przypadku dbałości o samochód, gdzie szybkie naprawy drobnych usterek zapobiegają większym problemom.

Co zrobić jeżeli moje okna są uszkodzone w wyniku powodzi?

Po przeprowadzeniu samodzielnej inspekcji okien po powodzi i stwierdzeniu uszkodzeń, warto od razu podjąć działania. Jeśli masz okna z PVC lub aluminium i nie zauważyłeś poważnych odkształceń, rys ani problemów z mechanizmem zamykania, najczęściej wystarczy je dokładnie wyczyścić. Sprawdź stan uszczelek oraz zawiasów – jeśli zauważysz uszkodzenia, wymień te elementy (przeczytaj więcej o wymianie uszczelek), aby zapobiec dalszym problemom. Jeżeli uszkodzenia są duże, lepiej będzie od razu wymienić stare okno.

W przypadku okien drewnianych, jeśli drewno spuchło lub wypaczyło się, suszenie powinno odbywać się powoli, najlepiej przy zamkniętych oknach, aby uniknąć pęknięć. Gdy drewno zaczyna gnić lub deformacje są znaczne, niestety konieczna będzie wymiana okna. Mechaniczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia ramy czy trudności z zamykaniem, mogą wymagać konsultacji z fachowcem, aby ocenić, czy naprawa będzie wystarczająca, czy może konieczna będzie wymiana całej stolarki.

Choć, każdy profil ma swój własny współczynnik przenikania ciepła może on się różnić w zależności od wielkości okna. Ważne jest, żeby przed zakupem skonsultować się ze specjalistą i upewnić się, że w takiej konfiguracji produkt będzie spełniał wszystkie normy.
Tomasz Głód
Specjalista ds. Produktu